این فعال دانش بنیان، ضمن تاکید بر اهمیت کیفیت در ساخت مواد اولیه مورد نیاز در صنعت داروسازی، افزود: این مواد اولیه با یک چهارم قیمت نمونه مشابه خارجی تولید خواهد شد و از نظر کیفیت نیز برابر هستند. پماد فرآورده نیمه جامدی است که در آن دارو در یک پایه مناسب پمادی که خاصیت هیدروفیلیک یا هیدروفوبیک دارد، جا میگیرد و جهت استعمال خارجی به کار میرود. تولید دارو در مقیاس بسیار زیاد را “داروسازی صنعتی”می نامند. در گمرک جمهوری اسلامی ایران برای ترخیص مواد اولیه دارو و ترخیص دارو و ترخیص مواد دارویی ، پروفرماهای دارو را با پروانه ساخت دارو تطبیق می دهند و اخذ مجوز واردات دارو و مواد اولیه مورد نیاز دارو به شرکت ترخیص کالا و ترخیص کار گمرک سپرده می شود. در سال قبل اظهار کالا و اظهار دارو برای دریافت مجوز های ترخیص مواد دارویی و ترخیص دارو به صورت الکترونیکی توسط شرکت بازرگانی ترخیص کارا به راحتی انجام می شد. البته کارخانجات معمولا در هر مرتبه سفارش مواد، برای تولیدات دو تا سه سال خود، ماده را تهیه می نماید. شرکت های تولید مواد اولیه دارویی معمولا مجهز به سه پلنت اصلی دارویی با ظرفیت تولیدی بالغ بر 250 هزار تن مواد اولیه دارویی می باشند و از طرفی پلنت اختصاصی برای تولید مواد اولیه داروهای استروئیدی و هورمونی نیز دارند.

شرکت داروپرداز ورسک در سال 1384 در راستای تحقق فعالیتهای استراتژیک تأمین مواد اولیه دارویی و ارتقاء سطح کیفی تولیدات داروهای دام و طیور پا به عرصه بازرگانی تخصصی مواد اولیه دارویی موثره جانبی گذاشت. ما الان قیمت گذاری ماده اولیه دارو را در دستور کارداریم ماده اولیه دارویی چندین سال قیمت گذاری انجام نمی گرفت به همین دلیل قیمت گذاری ماده اولیه را در دستور کار https://irchem.ir/pharmaceutical داریم یقینا اگر نظارت و سختگیری انجام نشود هر تولید کننده یا وارد کننده دارویی ممکن است رعایت قیمت را نکند. دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، ادامه داد: به لحاظ اینکه این شرکتها مواد اولیه را وارد کردند مشکلی در تولید انبوه نداریم در حدی که در فاز دوم نیز قابل تامین است. نجفی عرب: مواد اولیه تولید دارو کشور اغلب از کشورهای چین و هند تامین می شود و البته تامین مواد اولیه تولید دارو از این دو کشور فقط مختص ایران نیست و بسیاری از کشورها مواد اولیه مورد نیاز تولید دارو را از این کشورها تامین میکنند، بنابراین کانال مالی اینستکس که یک کانال مالی اروپایی است نمیتواند کمکی برای نقل و انتقالات مالی در آسیا به ما بکند و اگر این کانال تاثیر مثبتی در نقل و انتقالات مالی برای خرید دارو داشته باشد در مورد داروهای ساخته شده وارداتی است، زیرا داروهای ساخته شده وارداتی معمولا از اروپا به کشور وارد می شود.

در حال حاضر شرکایی از کشور چین و هند بعنوان شرکا این شرکت میباشند و در آینده نزدیک از کشور امارات و ترکیه و قطر چند شرکت با شرکت جهان شیمی همکاری تنگا تنگی خواهند داشت. شرکت بازرگانی ترخیص کارا کد تعرفه گمرکی دارو ها را با استعلام از گمرک های مختلفی مثل گمرک بندرعباس ، گمرک شهریار ، گمرک شهید رجایی ، گمرک مرز بازرگان و گمرک فرودگاه امام خمینی توسط تیم ترخیص کار مجرب خود بدست می آورد و در کوتاه ترین زمان و با بهترین هزینه کالا ی شما را ترخیص و به دست شما می رساند. سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، نامه ای را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش نرخ ارز دارو ارسال کرد. معرفی مواد افزودنی عملکردی قابلیت های فرمولاسیون دارویی را در ایجاد داروهایی برای API ها با حلالیت ضعیف یا در برخی موارد برای ایجاد فرمول دوز انتشار پایدار داروی موجود بسیار افزایش داده است که ماندگاری و درآمد یک محصول موجود را افزایش می دهد. گیاهان دارویی که به عنوان منابع عصاره یا محصولات خالص برای استفاده درمانی استفاده میشوند، دامنه اثربخشی و کارایی خود را به سرعت افزایش دادهاند. اما به هر حال با توجه به ملاحظاتی که مجموعه دستگاههای تصمیم ساز و تصمیم گیر کشور در مورد تامین دارو دارند با حذف ارز 4200 تومانی برای واردات دارو مخالفت میشود و حتی ارز واردات دارو در بودجه 1400 نیز به قوت خود باقی است و تصویب شد.

داروهای وارداتی حتما باید طبق پرونده ثبت شده دارو ، کیفیت خوبی داشته باشد. پس از آن، همه داروهای مشابه در اولویت ۲ قرار گرفتند مگر آنکه خلافش اعلام شود ولی با پیگیری دکتر شانهساز و خود من، روش اولویتبندی برعکس شده و مبنا ۱ بودن است مگر آنکه سازمان غذا و دارو آن را اولویت ۲ اعلام کند. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد عزیز محمدی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: معاونت علمی و فناوری ریاستجمهوری در حوزههای مهمی مانند دارو طرحهای منتخب و اساسی را مورد حمایت ویژه قرار میدهد. در شرایطی که امکان تولید مواد اولیه دارویی یا پزشکی در کشور وجود نداشته باشد، برخی از شرکت های بزرگ سازنده و تولید دارو، به صورت مستقیم نسبت به واردات این مواد اولیه اقدام می کنند. مدیرعامل یک شرکت دانشبنیان افزود: در این طرح موفق شدیم تا مواد اولیه ضروری در شرکتهای داروسازی را تهیه کنیم.

+ تعداد بازدید : 11 |
نوشته شده توسط بهداد در پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400 و ساعت 12:23